top of page

Online müşteri yorumlarının değeri nedir?

Güncelleme tarihi: 4 Mar 2019Bir işletmeden hizmet almadan önce tüketicilerin% 97'sinin düzenli olarak diğer müşterilerin yorumlarını okuduğunu biliyor muydunuz?


Bir işletme sahibi olarak, faaliyetlerinizin, yatırımlarınızın ve pazarlamanızın işiniz için yarattığı değeri bilmeniz çok önemlidir. Bu, özellikle karlılığı artırmaya ve müşteri tabanınızı büyütmeye yardımcı olan faaliyetlerde çok anlamlı bir veridir. Peki, olumlu bir müşteri yorumuna hangi değeri koyabilirsiniz? Olumsuz bir yorum işinize ne kadara mal olabilir? Bu yazıda bir müşteri yorumunun değerine ve işiniz üzerindeki etkisine bakmak istiyoruz.


Online Müşteri Yorumlarına İlişkin İstatistik ve Rakamlar


Bir işletmeden hizmet almadan önce tüketicilerin% 97'sinin düzenli olarak diğer müşterilerin yorumlarını okuduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca, bu tüketicilerin neredeyse hepsinin online yorumlara güvendiklerini ve gerçekten tanıdıkları birinden aldıkları kişisel bir öneri kadar önem verdiklerini farkında mıydınız?


Müşteri yorumların faaliyeti ne olursa olsun bir işletme için muazzam bir gücü, potansiyeli ve değeri var. Sadece potansiyel müşterilerin işletmenizi tercih etmesini sağlamakla kalmıyorlar. Google arama motoru optimizasyonu, marka imajınız ve görünürlük gibi önemli unsurları pozitif anlamda yönlendirebilirler. Google aramalarında işletme olarak bölgenizde üst sıralara çıkmanızı sağlayarak, görünürlüğümüzü arttırabiliyorlar.


Ayrıca sosyal kanıt olarak tanımladığımız bir kavramı sağlıyorlar.. Tüketicilerin % 29'u, bir online yorumu inceledikten sonra aynı gün satın alma işlemini gerçekleştirebiliyor. Yine % 89'u ise aynı hafta satın alma işlemi yapabiliyor. Bu veri, yorum inceleme ile bir ürün veya hizmet satın almaya giden yolun ne kadar kısa ve birbiri ile bağlantılı olduğunu bizlere gösteriyor.


Buradan anladığımız yorum okumadan sonra satın almaya giden süreç çok kısa. Bu sebeple şunu söylememiz çok kolay; potansiyel müşteriler artık bir ürün veya hizmet almaya karar verdiklerinde yorumlara göz atmaya başlıyorlar. Bu noktada üstün olan, yani daha çok ve olumlu yorum sayısına sahip olan işletme ise tüm hasılatı topluyor. Bu veri bile tek başına yorumların ne kadar güçlü ve hayati bir öneme sahip olduğunu göstermiş oluyor.Online Müşteri Yorumlarının Değerini Anlamak


Varlıklarınızın çoğunun değerini muhtemelen biliyorsunuzdur. Web sitenize ne kadar bir değere sahip olduğunu söylebilirsiniz? Peki ya Facebook işletme sayfanızın? Kullandığınız muhasebe yazılımınızın değeri nedir? Belirli bir TL değeri ifade edemeseniz bile, bir tahminde bulunma ihtimaliniz yüksektir. Şimdi, işletmeniz için aşağıdaki katma değerleri sağlayabilecek bir faktörün değerinin ne olacağını düşünmeye çalışın;

  • Bir müşterinin harcadığı ortalama miktarı % 31 arttır,

  • Fiyatlarınızı, yorumlardaki bir puanlık artış başına % 11 artırmanıza olanak sağlar,

  • İşletmenizi araştıran tüketicilerin % 92'sinin size duyduğu güven düzeyini arttırır.


Online yorumların işletmenize etkisi oldukça fazla olabilir ancak tüm online yorumlar da eşit yaratılmıyor. Yorumların bulundukları platforma göre yarattıkları değer bakımından epeyce farkı var. Türkiye pazarı için en fazla etkisi olan 2 platforma göz atalım;


Google İşletme Yorumları


Google müşteri yorumları belki de değeri doğru anlaşılması gereken en önemli platformdur. Bunun nedeni, bu yorumların bir müşterinin bulunduğu lokasyonda belirli bir işletme türünü aradığında ortaya çıkmasıdır. Siz bu yazıyı okurken bile bulunduğunuz bölgede yüzlerce, hatta binlerce potansiyel müşteri Google üzerinde işletmenizin yaptığı işi talep eden aramalar yapıyorlar. Peki işletmeniz bu aramalarda görünüyor mu? Sıralamanın neresinde yer alıyor? Google üzerinde aldığınız yorum adetleri ve ortalama puanınız bu aramalarda üst sıralarda çıkmanızı sağlıyor. Tek konu bu da değil.Sizce hangi işletmenin şansı daha yüksek? :)

Müşterinin karşısına çıkan 3 potansiyel işletmeden biride sizsiniz. Birinde 50+ yorum var ve ortalaması 4,5. Diğer 2 işletmede ise 10 ve altı. Ortalama puanları da yeterince iyi değil. Bu durumda sizce tüketici hangi işletmeye seçecektir? Sanırız, bunu tahmin etmek o kadar da zor değil!


Google platformunda artık tüketicilerin yorumları aramasına bile gerek yok - tam da arama yaptıkları yerdeler. Çünkü Google artık müşteri yorumlarını çok daha fazla ön plana çıkaran düzenlemeler yaptı. Tüketicilerin tek yapmaları gereken ise tıklamak. Bu nedenle, tek başına Google yorumları müşterilerin işletmenizi ziyaret etme olasılığını % 38, sizden hizmet / ürün almalarını ise % 29 oranında arttırıyor. Tüketicilerin % 56'sı, Google'da yer alan işletme puanınızın ortalamasına yani yıldız derecelendirmenize göre işletmenizin detaylarına bakıyor ya da bakmıyor.


Facebook Yorumları


Sonunda Facebook'ta da müşterilerin işletmeler hakkında yorum bırakabilecekleri özel bir alanımız var ve gün geçtikçe önemi artıyor. Tüketicilerin % 74'ü, işletmeler hakkında daha fazla bilgi bulmak için Facebook'u kullandığını rapor ediyor ve bu da yorum incelemelerini de içeriyor. Tüketicilerin % 80'i, sosyal ağ devi (Facebook) içerisinde olumlu yorumlar gördüklerinde bir işletmeye güvenme ihtimalinin çok daha yüksek olduğunu bildirmektedir.


İşletmeniz için online müşteri yorumlarının değerini hesaplamak basit olmayabilir, ancak muazzam bir değere sahip olduklarını pekala söyleyebiliriz.Jetyorum'dan durumu özetleyen bir infografik


56 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page