top of page

Otomobil Bayilerinin ve Servislerinin Google Yorumları ile Elde Edebileceği 4 Fayda

google_müşteri_yorumları_otomobil_servis

Google ve Facebook, müşteri yorumlarının tartışmasız tüketiciler üzerinde en fazla etkisi olduğu platformlardır. En azından sektörlerin çoğunda bu durumun geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Elbette, örneğin konaklama söz konusu olduğunda Tripadvisor daha fazla öneme sahiptir ve bazı niş siteler belirli dikeyler için nispeten iyi sonuç verebilir. Ancak diğer platformlardaki müşteri yorumları Google aramalarını Google yorumlarının kendisi kadar etkilemez, hatta çok uzağında olduklarını söyleyebiliriz. Google ile, herhangi bir işletme müşteri yorumları alabilir ve bu da yerel arama sıralamalarında online görünürlüklerini güçlendirmeye, bunun yanı sıra müşteri gözündeki algılarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Rekabetin çok yoğun olduğu otomobil ve bunun bir uzantısı olan araç servis sektöründe de otomobil bayilerinin ve servislerinin müşteri yorumları sayesinde öne çıkabilecekleri bir gerçektir. Araç modellerinin, teknolojilerinin ve serviste yapılan işlemlerin her geçen gün birbirine yaklaştığı günümüzde toplam müşteri deneyimi öne çıkmaktadır. Deneyim ekonomisi olarak da isimlendirilen bu olgunun altında birçok bileşen bir aradadır ve nihai olarak müşterinin o araç sahipliği sürecinde yaşadığı tüm deneyimi oluşturur. Bunu en iyi yansıtan unsur ise müşterilerin paylaştığı yorumlar ve görüşleridir. İnternetin günümüzde her alanda sunduğu şeffaflık ve gücü müşteriye vermesi ile işletmeler için bazen bir tehdit ama doğru kullanıldığında ise büyük fırsatlar barındırmaktadır.

Otomobil sektörü için de aracın müşteri tarafından bir bayide ilk incelenmesinden satışına kadar geçen uzun sürede müşterinin yaşadığı deneyim büyük önem arz etmektedir. Bazen her ne kadar tüm bu aşamalar iyi tasarlansa da müşterilerin çeşitli sebeplerden ötürü memnun olmadığı durumlar gelişebilir. Müşterilerin bunu yorum olarak paylaşması diğer tüketicilerin tercihlerini etkilemektedir. Jetyorum bu noktada binlerce memnun müşterinizin de deneyimlerini diğer insanlarla paylaşmasını teşvik ederek, bu durumu lehinize çevirmektedir. Bu sayede otomobil bayileri ve servisleri için iyi müşteri deneyimlerini daha çok duyurabilecekleri bir araç sunmaktadır.

Jetyorum ile otomobil bayilerinin-servislerinin Google ve Facebook'ta daha fazla yorum alarak, elde edebilecekleri 5 faydayı sizin için sıraladık.

Google Yerel (Local) Aramalarda Öne Çıkın

Genel bir bilgi olarak, yüksek kalitede aldığınız müşteri yorumları arttıkça, Google yerel aramalarında daha üst sıralarda görülmeye başlarsınız. Örneğin, işletmenizde ortalama puan ortalaması 4,7 olan 100 adet yorum varsa, yerel arama sonuçlarında ortalaması 4,2 puan olan 20 yorum almış rakibinizden çok daha üst sırada görüneceksiniz.

 

 

 

 

Kısacası, Google gibi online inceleme siteleri, bayilerinizi ve servisinizi yerel arama sıralamasında üst seviyeye çıkarma potansiyeline sahiptir. Peki bu neden çok önemli? Parasal karşılığı nedir?

Arama sonuçları sayfasının ilk 5 sonucu, tıklamaların neredeyse % 68'ini almaktadır. Sonuçlarda 6 -10 arasındaki sıralamada çıkan şirketler ise alınan tıklamaların yalnızca % 3.7'sini oluşturmaktadır. Aradaki fark 20 kata yakındır. Yani Google sıralamasındaki bir basamak sizin için çok önemli bir fayda barındırmaktadır. Gelir açısından bakıldığında, bu binlerce Türk Lirasının farkı anlamına gelmektedir. İlk 5 sıra arasında yetkili servis yerine özel bir otomobil servisinin var olması, bu özel servis için ciddi bir kazanç elde etme şansı yaratmaktadır. Diğer taraftan yetkili servislerden biri için ise gelir kaybı anlamına gelmektedir.

Bayilerinizin ve Servisinizin Yerel İtibarını Artırmak için Yorumları Kullanın

Bölgenizde en güvenilir işletme olmayı kim istemez? Peki en güvenilir işletme nasıl olunur? Tabi ki iyi hizmet sunmak olmazsa olmaz bir unsurdur, fakat müşterilerinizin sizden nasıl bahsettikleri ise bunun en önemli göstergesi, yansımasıdır. Google incelemeleri (ve genel olarak çevrimiçi yorumlar) bunu göstermek için muazzam bir yerdir. Yorumlar, potansiyel müşterilerin işinizi büyütmesi ve hizmetinizle ilgilenmek isteyip istemediklerine karar verebilmesi için çok etkin bir yoldur. Ayrıca, yapmakta olduğunuz pazarlama ve satış faaliyetlerinizi desteklemek için de harika bir iş çıkarırlar. BrightLocal'a göre, tüketicilerin % 79'u, kişisel öneriler kadar online yorumlara güvenmektedir.

Bayilik gibi işletmeler söz konusu olduğunda tüm bayiler aynı ürünü ve hizmeti sunmaktadır. Bakım ve servis hizmetlerinde gerçekten önemli olan nedir? Araç bakımında süreci belirli ve tanımlı bir işte sizi diğerlerinden ayıran unsurlar nelerdir? Bunlar dışarıdan anlaşılması kolay olmayan küçük farkların toplamıdır ve bunları ancak müşteri yorumları doğru bir şekilde yansıtır. Sizi rakip servislerden farklılaştıran deneyimi, en iyi, tüketicinin kendisi ifade etmektedir. Otomobil servisinizi sizinle birebir aynı hizmeti sunan bir diğer servisten ayıran yegane konu budur.

Jetyorum’un katkısıyla yalnızca yerel arama sıralamasında daha üst sıralara çıkmazsınız, aynı zamanda sizinle birebir aynı hizmeti sunan servislerden bu işi nasıl daha iyi yaptığınızı ve işletmenizin güvenilir olduğunu gösterme şansı elde edersiniz.

Google Değerlendirmelerini Sosyal Kanıtlara Çevirin

Google incelemeleri, yorumları, web sitenizde, broşürlerde, reklamlarda veya müşterinin karşı karşıya olduğu, içerik oluşturduğunuz her tür platformda kullanabileceğiniz sosyal kanıtlara dönüştürmek için harika bir fırsat sunar. Böylece aldığınız eşsiz bir müşteri yorumunu çok daha fazla potansiyel müşterinizle buluşturabilirsiniz. Bu da sizin için potansiyel bir gelir artışı anlamına gelmektedir.

Müşteri Deneyimini Optimize Edin

Jetyorum’un bununla sınırlı olmayan ama bu yazıda bahsedeceğimiz son faydası ise müşteri deneyimini iyileştirme için sağlayacağı faydadır. Bir işletme, Google ve Facebook yorumlarını aynı platformdan yanıtlayarak, birden fazla işletmesi olduğunda tüm yorumları aynı yerde inceleyerek ve çalışan-müşteri etkileşimini iyileştirerek müşteri deneyimlerini etkin bir şekilde optimize edebilir ve bunu sürdürebilir kılabilir. Olumsuz deneyim yaratan durumlarda proaktif davranarak bunların sebeplerini tespit edebilir. Jetyorum'da buna Müşteri Deneyimi Geri Bildirim Döngüsü diyoruz. Gerçekten çok basit. Bir işlem yapılır, müşteri yorumu alınır, işletme tarafından buna bir cevap verilir. Burada öğrenilen bilgiye göre süreçler iyileştirilir.

Sonuç

Google ve Facebook'ta elde ettiğiniz müşteri yorumları birçok amaca hizmet edebilir. Yorumlar, bayilerinizin veya servisinizde müşteri deneyimini artırmanıza, bunları çeşitli sosyal kanıtlara dönüştürmenize, bayilerinize ve sunduğunuz servis hizmetine duyulan güveni artırmanıza ve sizi Google yerel aramanın en üstüne çekmenize yardımcı olur. Bugünün dünyasında bayi ve servis yorumları, başarılı bir bayi pazarlama stratejisinin ayrılmaz bir parçası haline geliyor. Doğru kullanıldığı takdirde, asgari çabayla mevcut pazarlama faaliyetlerinizden daha fazlasını elde etmenize muazzam bir katkı sağlayabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İşinizi bugünden büyütmeye, daha çok müşteri tarafından tercih edilmeye başlayın!
ctr google.png
online-müşteri-yorumlarının-önemi-google
bottom of page