top of page

Google Haritalarda Üst Sıralarda Görünme

Güncelleme tarihi: 4 Mar 2019Google aramalarında bildiğimiz gibi; web siteleri, görseller, alışveriş, haberler ve haritalar, yani Google Maps bir diğer adıyla Google İşletmeler gibi bir çok farklı alanda arama yapıp, sonuçlar elde edebilmekteyiz.

Google web sitesi aramalarında SEO’nun etkisini bilmeyen yoktur. ( SEO, Google gibi arama motorlarında sitemizin üst sıralarda çıkmasını sağlayan çalışma veya hizmete verilen addır. )


Nasıl ki sitemiz için SEO çalışması yaptığımızda, yani bir takım emek ve ücret gerektiren işler yaptığımızda sitemiz belirli anahtar kelimelerde yükseliyor ve tam başarıda ilk 3 sıraya girebiliyorsa, Google Haritalarda da aynı şekilde bir başarı yakalamamız mümkündür.

Google Maps sıralamasında da, normal SEO’da olduğu gibi bir çok etken vardır. Tabi sıralamada yükselebilmek için; Öncelikle işletmemizin Google haritalarda görünmesi yani daha önceden eklenmiş olması gerekmekte. Google Maps yani Türkçe hali ile; Google Haritalar, bizlere işletmelerimizi Google’ın harita arama sonuçlarında çıkabilmesi Google My Business yani Türkçe hali ile Google Benim İşletmem uygulamasını sunmuştur. Şimdi sizlere işletmenizi Google’a nasıl ekleyeceğiniz onu anlatalım;


Firmamı veya İşletmemi Google Haritalara Nasıl Eklerim?


Firmamızı veya dükkanımızı Google haritalara eklemek için öncelikle bir Gmail hesabına ihtiyacımız var. Hemen “Şurayı” tıklayarak kolayca bir Gmail hesabı oluşturabilirsiniz. Sonrasında ise geriye sadece işletmemizi Google Haritalara eklemek kalıyor. İşletme, Firma veya İş yerimizi Google Haritalara eklemek için yapmanız gerekenler;


  1. Bilgisayarınızdan “Burayı” tıklayarak, Google Haritalara girin.

  2. Sol üst tarafta bulunan “Google Haritalarda Ara” yazısının hemen solunda bulunan 3 çizgili simgeye tıklayın.

  3. Açılan menüde alt kısımlarda yer alan “Eksik bir yeri ekleyin” yazısını tıklayın.

  4. Yeni açılan ekranda karşınıza işletmeniz ile ilgili bilgilerin yazılacağı bir ekran gelecek, bu ekranda bulunan tüm bilgileri veya sadece zorunlu olanları doldurduktan sonra, Gönder butonuna basmadan önce hemen yanında yer alan “Bu işletmeyi sahiplenin” yazısına tıklayın.

  5. Açılan sayfada tüm bilgilerinizi eksiksiz ve doğru olarak doldurduğunuza emin olun ve ileri butonuna tıklayın. Bir iki adımdan sonra “Bu Sizin İşletmeniz Mi?” adımına geldiğinizde ise, en alttaki “Bunlardan hiçbiri” seçeneğini tıklayarak devam edelim.

  6. Haritadaki yerinizi, işletme kategorinizi, telefon numaranızı, (varsa) web sitenizi ve diğer tüm basit adımları geçtikten hemen sonra işletmenizi doğrulayın ekranına geleceğiz.

  7. Bu ekranda bazı işletmelere “posta yoluyla doğrulama” verilirken, bazılarına ise ek olarak “telefon numarası ile doğrulama” seçeneği de gelmektedir. Siz size hangisi uygunsa o doğrulama yöntemini seçin ve onaylayın. Posta yoluyla doğrulama işleminde işletme adresi olarak belirttiğiniz adrese Fransa’dan bir mektup gelecek ve bu mektupta sanırım 6 haneli bir kod olacak. Bu kodu daha sonra buraya gireceğiz fakat postanın gelmesi 2-3 haftayı bulabiliyor. Telefon ile doğrulama yönteminde ise işletme telefonu olarak yazdığınız telefon numarasına yurtdışından bir arama geliyor ve size yukarıda belirttiğim 6 haneli kodu direkt olarak veriyor. Kodu sayfadaki doğrulama ekranına girdiğiniz anda işletmeniz onay için Google çalışanlarına gönderiliyor ve maksimum 2-3 iş günü içinde işletmeniz sıralamalarda yer alıyor.


İşletmemi Google Haritalarda İlk Sıra Ve Yükselme Yöntemleri


Şimdi işletmenizi Google Haritalara sorunsuz bir şekilde eklediğinizi ve doğrulama işlemini de tamamlayarak sıralamada göründüğünüzü varsayarak devam ediyorum. Yazımızın bundan sonraki kısmı Google haritalarda ilk sıra, Google haritalarda nasıl yükselirim, Google maps sıralamasında yukarıya çıkma gibi yöntemleri içerecek.

Örneğin İstanbul ilinde, Kadıköy ilçesinde Diş Kliniği olarak hizmet veren bir işletme sahibisiniz. Firmanızın ismi ise “Kadıköy Diş Kliniği” diyelim. İnsanlar Kadıköy hatta İstanbul içerisinden Google’a diş kliniği yazdığında Google haritalarda ilk sıra ve üst sıralara çıkmak için neler yapmamız gerekiyor? Bunları maddeler ile açıklıyoruz.


Rakip Analizi


Google haritalarda ilk sırada çıkmak istediğimiz anahtar kelimedeki rakiplerimizi iyi analiz edip, onlara göre adımlar atmamız gerekiyor. Örneğin Google’a verdiğiniz “diş kliniği” hizmetini yazdınız, Haritalarda bir çok firma çıktı ve ilk 3 sıradaki firmaya bakın. Girdiği tüm bilgiler doğru mu? Kaç tane değerlendirme veya yorum almış, işletme sayfasında paylaşım yapıyor mu? gibi soruların cevaplarını arayın. Sizde kendi işletmenize tüm bilgileri eksiksiz, doğru olarak girin ve elinizden geldiğince sektörünüzle ilgili yayınlar paylaşın.


Yol Tarifi


Bazı günler evinizden iş yerinize giderken veya farklı bir yerden iş yerinize yani Google haritalara eklediğimiz işletmemize giderken; Google haritayı açın, işletmenizi bulun ve Google’dan yol tarifi alarak Navigasyon ile işletmenize gidin. Böylece Google işletmenizi insanların gitmek için yardım istediği bir yer olarak algılayacak ve önem derecesini arttıracaktır.


Harita Kodunu Sitemize ve Harici Sitelere Eklemek


Google haritada var olan işletmemizin Google haritalar kodunu web sitemizin iletişim sayfasında adresimizin olduğu kısıma, footer kısmına ve uygun olan tüm harici sitelere ekleyin. Bu ise Google’ın işletmemizin gerçekten var olduğunu bir kaç yerden de olsa link verildiğini anlamasına yardımcı olacak.


İşletmemize Yorum ve Değerlendirme Almak


Google’da işletmemize müşterilerden puan alın ve değerlendirmeler isteyin. Google haritalarda ilk sıra ve yüksek sıralarda çıkmak için en önemli adım budur diyebiliriz. Arkadaşlarınızdan, çevrenizdekilerden ve hatta müşterilerinizden Google’da size değerlendirme yapmasını isteyin. Farklı kullanıcılardan gelen yorumlar Google için çok önemlidir. Yorum yapan kişiler bir de yorum içinde anahtar kelimelerinizi geçirirse bu daha fazla etki sağlayacaktır. Unutmayın ki gerçek müşterilerinizden alınmayan sahte yorumlar Google tarafından silinecek, hatta işletme hesabınızın kapatılmasına kadar gidecektir. Bu da tüm online birikiminizin boşa gitmesine sebep olacak, müşterileriniz gözünde itibar kaybetmenize sebep olacaktır.


Google İşletmemde İçerik ve Yayın Paylaşmak


Google Haritalar’da eklenmiş olan işletmemizin sayfasından sürekli içerikler (yayınlar) paylaşın. Fotoğraf, yazı veya sitemize bağlantı olarak paylaştığımız içerikler; Google’ın gözüne girmemizi sağlayacak ve bir süre sonra Google bizim işletmemizi rakiplerin önüne geçirecektir.


Kaynak: sekizajans websitesi


Jetyorum gerçek müşterilerinizin işletmeniz için olumlu yorum bırakmasını tetikleyerek ve kolaylaştırarak, işletmenizin Google sıralamasında öne çıkmasını, daha çok aranmasını ve dolayısıyla tercih edilmesini sağlıyor.

413 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page